× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Budowa i funkcje skóry

skóra

Skóra to największy organ ciała – u dorosłego człowieka jej powierzchnia to 1,6-1,8 m2, który stanowi jego zewnętrzną powłokę. Zapewnia organizmowi kontakt ze środowiskiem zewnętrznym, jednocześnie tworząc barierę ochronną przed jego szkodliwymi czynnikami. Jest wielofunkcyjnym narządem, bierze udział w wielu procesach, które zmierzają do zachowania homeostazy, czyli stanu równowagi organizmu.

Budowa skóry – poszczególne warstwy

Skóra ma budowę warstwową. Wyodrębnić można 3 główne warstwy:
• Naskórek – najbardziej zewnętrzna warstwa. Jest on granicą między organizmem a środowiskiem zewnętrznym
• Skóra właściwa – środkowa warstwa skóry.
• Tkanka podskórna – jest to tkanka tłuszczowa, zlokalizowana najgłębiej. Nie ma wyraźnej granicy między nią a skórą właściwą.

Jakie funkcje pełni skóra?

Funkcja ochronna – pełni ją naskórek, a dokładniej jego warstwa rogowa. Chroni organizm przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.

Funkcja wydzielnicza – Wraz z potem wydalane są z organizmu zbędne produkty przemiany materii i związki toksyczne. Skóra odparowuje również wodę, która przemieszcza się z głębszych warstw skóry ku jej powierzchni. W ten sposób zachodzi przeznaskórkowa utrata wody (nie wliczając potu).

Funkcja termoregulacyjna – utrzymuje temperaturę ciała na względnie stałym poziomie. Dzieje się to za sprawą tłuszczowej tkanki podskórnej, która jest dobrym izolatorem termicznym.

Funkcja immunologiczna – skóra bierze duży udział w procesach układu odpornościowego.
Funkcja receptorowa – receptory czuciowe rozmieszczone na skórze przesyłają do ośrodkowego układu nerwowego informacje o zachodzących w nim zmianach. Są to mechanoreceptory, chemoreceptory, termoreceptory i receptory bólowe.