Gastroskopia może pomóc w szybkiej diagnozie poważnych schorzeń przewodu pokarmowego? Sprawdź, jak przygotować się do tego badania i kiedy warto je rozważyć w Poznaniu
Gastroskopia Poznań w diagnostyce zapalenia błony śluzowej, choroby refluksowej i innych schorzeń
Gastroskopia to badanie diagnostyczne górnego odcinka przewodu pokarmowego, wykorzystujące giętkie urządzenie nazywane gastroskopem. Gastroskop, wyposażony w kamerę i źródło światła, jest wprowadzany przez usta pacjenta i przesuwany przez przełyk i żołądek aż do dwunastnicy. Gastroskopia umożliwia szczegółową ocenę stanu błony śluzowej tych narządów, identyfikację ewentualnych zmian patologicznych oraz pobranie wycinków do dalszej analizy histopatologicznej. Pozwala też na przeprowadzanie zabiegów terapeutycznych – m.in. usunięcie polipów, tamowanie krwawień czy opaskowanie żylaków przełyku.
Badanie endoskopowe przewodu pokarmowego – gastroskopia prywatnie Poznań
Lekarz może zalecić gastroskopię w przypadku wystąpienia objawów sugerujących problemy w górnym odcinku przewodu pokarmowego. Wskazaniami do jej przeprowadzenia mogą być np. zaburzenia połykania, zgaga, ból w klatce piersiowej i nadbrzuszu, pieczenie za mostkiem, uporczywe odbijanie oraz smoliste stolce. Gastroskopia Poznań wskazana jest także w przypadku podejrzenia raka przełyku lub żołądka i choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, a także kontroli stanu pacjentów z wcześniej rozpoznanymi chorobami.
Gastroskopia terapeutyczna i do badania histopatologicznego do diagnostyki zmian w przewodzie pokarmowym
Aby gastroskopia przebiegła bez zakłóceń, pacjent powinien odpowiednio przygotować się przeprowadzenia badania. Największe znaczenie mają następujące zasady:
- na około 8-10 godzin przed badaniem należy zaprzestać palenia papierosów i żucia gumy;
- w dniu badania zaleca się unikanie jedzenia przez 8 godzin oraz picia płynów przez 4 godziny przed zabiegiem;
- pacjenci stale przyjmujący leki powinni je zażyć rano, popijając niewielką ilością wody;
- leki z grupy inhibitorów pompy protonowej należy odstawić na 10-14 dni przed badaniem (chyba że lekarz zaleci inaczej).
Po badaniu nie należy ponadto spożywać pokarmów przez co najmniej dwie godziny, aby uniknąć podrażnienia gardła i przełyku.
Nie tylko znieczulenie miejscowe – gastroskopia w znieczuleniu ogólnym na życzenie pacjenta
W przypadku pacjentów wykazujących silny lęk przed badaniem lub mających trudności z powstrzymaniem odruchu wymiotnego wskazane może być wykonanie gastroskopii w znieczuleniu ogólnym. Jest ono wskazane również u dzieci oraz pacjentów z poważnymi problemami zdrowotnymi, mogącymi utrudnić przeprowadzenie badania w standardowo stosowanym znieczuleniu miejscowym.
Jak przebadać błonę śluzową górnego odcinka przewodu pokarmowego? Poznań gastroskopia
Dobre przygotowanie do badania ma duże znaczenie komfortu pacjenta i powodzenia całego badania. Gastroskopia, podobnie jak kolonoskopia Poznań jest procedurą bezpieczną, a potencjalne korzyści w diagnostyce i leczeniu przewyższają ryzyko powikłań. W przypadku wystąpienia objawów mogących świadczyć o problemach z przewodem pokarmowym warto więc skonsultować się z lekarzem i wspólnie z nim rozważyć wykonanie tego badania.