Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to poważna choroba układu oddechowego, którą klasyfikuje się jako chorobę ogólnoustrojową, rzutująca na funkcjonowanie całego organizmu. Szacunkowo choruje około 380 milionów ludzi, z czego około 2 milionów w Polsce. Wiele osób nie potrafi rozpoznać pierwszych objawów choroby POChP, nie zdając sobie sprawy, że wymagają one pilnej konsultacji z lekarzem. Tym najważniejszym objawom bliżej przyglądamy się w naszym artykule.
Co musisz wiedzieć o POChP?
POChP to choroba wywołana stanem zapalnym w oskrzelach, który jest konsekwencją długotrwałej ekspozycji na szkodliwe czynniki środowiskowe, przede wszystkim pyły, gazy, zanieczyszczenie powietrza oraz dym tytoniowy.
POChP prowadzi do ograniczenia przepływu powietrza w dolnych drogach oddechowych i pęcherzykach płucnych, co skutkuje niedotlenieniem organizmu i występowaniem coraz bardziej nasilonych objawów.
To warto wiedzieć:
Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia, do 2030 roku POChP będzie trzecią najczęstszą przyczyną umieralności.
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest również częstą przyczyną inwalidztwa i życiowej niesamodzielności, w zaawansowanym stadium skazując na uzależnienie się od pomocy innych.
Dodajmy, że POChP może współwystępować z szeregiem innych chorób, takich jak: osteoporoza, rak płuca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, choroba tętnic obwodowych, zaburzenia rytmu serca, zespół metaboliczny, rozstrzenie oskrzeli czy refluks żołądkowo-przełykowy.
Kto choruje na POChP? Podstawowe grupy ryzyka
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc budzi jednoznaczne skojarzenia z osobami palącymi papierosy. I słusznie: to osoby używające wyrobów tytoniowych, w tym palacze bierni, stanowią największą grupę ryzyka POChP. Tym samym można napisać, że zaprzestanie palenia jest pierwszym i najważniejszym krokiem w profilaktyce Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc.
Rośnie natomiast liczba przypadków POChP wśród osób, które nie palą i nigdy nie paliły wyrobów tytoniowych, natomiast były narażone na długotrwały kontakt z zanieczyszczonym powietrzem. Smog i tworzące go związki chemiczne oraz pyły zawieszone stanowią dziś jeden z kluczowych czynników ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc.
Wspomnijmy także o szkodliwych czynnikach środowiskowych występujących na niektórych stanowiskach pracy, czyli o pyłach, dymie czy oparach chemicznych. Ryzyko zachorowania na POChP w szczególności dotyczy przedstawicieli takich zawodów jak: górnik, hutnik, rolnik, metalurg, pracownik fizyczny, operator maszyn budowlanych, sprzątaczka, mechanik samochodowy, kosmetyczka czy fryzjerka.
Choroba może się rozwijać bezobjawowo
W kontekście POChP koniecznie trzeba wspomnieć o tym, że choroba często rozwija się zupełnie bezobjawowo, ewentualnie dając nieswoiste objawy, które wiele osób po prostu lekceważy, zrzucając je na karb np. palenia papierosów, infekcji czy alergii.
Stąd ważne jest, aby każda osoba powyżej 40. roku życia, która znajduje się w grupie ryzyka POChP, zwracała baczną uwagę na wszelkie nietypowe reakcje organizmu.
Nie lekceważ tych objawów choroby POChP
Objawy POChP mogą być łatwo pomylone np. z objawami infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych. Do tych najważniejszych objawów, które powinny skłonić do konsultacji z lekarzem, zaliczymy:
- Przewlekły kaszel– kaszel towarzyszący POChP nie ma charakteru napadowego, co odróżnia go od kaszlu astmatycznego i alergicznego.
- Duszność, zarówno wysiłkowa, jak i pojawiająca się w fazie spoczynkowej.
- Odkrztuszanie plwociny, czyli gęstej wydzieliny z płuc, czasami o ropnym charakterze.
- Obniżona tolerancja wysiłku, czyli męczliwość, pogorszona kondycja, awersja do wysiłku fizycznego, w zaawansowanym stadium choroby także trudności z wykonywaniem podstawowych czynności dnia codziennego, jak umycie się czy przyrządzenie posiłku
Więcej o objawach choroby POChP przeczytasz na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/.
Masz objawy POChP? Nie zwlekaj z wizytą u lekarza
Jeśli zaobserwujesz u siebie objawy choroby POChP, to przede wszystkim zachowaj spokój. Na dobry początek udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, który przeprowadzi podstawowe badanie osłuchowe, zbierze wywiad i podejmie decyzję, czy zasadne jest skierowanie Cię na pogłębioną diagnostykę prowadzoną w poradni pulmonologicznej.
Na koniec dodajmy, że choć POChP nie można wyleczyć, to choroba poddaje się zarówno leczeniu, jak i profilaktyce, a wdrożenie odpowiedniej terapii daje szansę na zmniejszenie nasilenia objawów i tym samym na zachowanie relatywnie dobrego komfortu życia.