× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Polisomnografia. Na czym polega to badanie?

badanie

Badanie to, zalecane w celu wykrycia początków przewlekłych zaburzeń snu, rejestruje i analizuje cały okres zasypiania w celu oceny jego jakości.

Jak wygląda badanie?

Lekarz przykleja czujniki w różnych częściach ciała: na skórze głowy, podbródku, tułowiu, nogach, pod nozdrzami i po obu stronach oczu. Umieszcza on pasy wokół klatki piersiowej i brzucha oraz mały mikrofon z tyłu szyi, aby nagrać chrapanie. Następnie zostaniesz przewieziony do specjalnego pokoju, gdzie zostaniesz na noc. Gdy elektrody zostaną podłączone do urządzenia rejestrującego, możesz wpaść w ramiona Morfeusza. W tym czasie – badanie trwa średnio osiem godzin – czujniki w sposób ciągły rejestrują rytm serca, różne fazy snu i mikroprzebudzenia, oddech i mimowolne ruchy nóg i oczu, a także przepływ powietrza przez nos. Nagranie jest wykorzystywane do wykrywania ewentualnych napadów padaczkowych lub lunatykowania. W niektórych przypadkach badanie może być wykonane w domu.

W jakim celu?

Dzięki wielu badanym parametrom (sercowym, mózgowym, oddechowym i mięśniowym), urządzenie to pozwala na badanie struktury snu i uwidocznienie nieprawidłowości (zespół bezdechu sennego, okresowe nocne ruchy kończyn, zaburzenia pracy serca), które mogą powodować ciężką bezsenność oporną na zwykłe leczenie. Polisomnografia jest również używana do ujawnienia hipersomnii, takiej jak narkolepsja.

Czy jest bolesne?

Badanie to jest bezbolesne. Noszenie czujników może w końcu utrudnić zasypianie, zwłaszcza jeśli jesteś przyzwyczajony do spania na brzuchu. Ale użyty klej jest bardzo mocny. Dzięki temu można zmieniać pozycję w nocy bez obawy, że wkładki odpadną.

Jakie przygotowanie jest wymagane?

Wystarczy zabrać ze sobą coś, co pozwoli spędzić noc (przybory toaletowe, wygodna bielizna nocna) w centrum snu, nie zapominając o zwykłym leczeniu. Nie zaleca się stosowania lakieru lub żelu do włosów, kremu lub makijażu na twarz, ponieważ produkty te mogą zafałszować wyniki.

Co dalej?

Następnego dnia rano, po usunięciu sprzętu i zjedzeniu śniadania, można wrócić do domu. Jest też czas na wzięcie prysznica i usunięcie resztek kleju pozostawionych przez czujniki.